W II semestrze udało nam się uzyskać dofinansowanie na dwa wyjazdy w ramach projektu Poznaj Polskę.
Jest to inicjatywa wspierająca realizację podstawy programowej, jejcelem jest urozmaicanie zajęć lekcyjnych, odkrywanie śladów historii, zdobywanie nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
27 maja miała miejsce jednodniowa wyprawa do Henrykowa, połączona ze zwiedzaniem tamtejszego opactwa cystersów. Kolejnym punktem programu była wizyta w Kopalni Złotaw Złotym Stoku.
Organizatorkami i opiekunkamiwyjazdu były Panie:E.Antosz,B.Karch,S.Wanecka.
***
W dniach od23 do 25 maja 2022r. odbył się wyjazd uczniów z klas 3TGA, 3TGF,3TA,3TGCi 2TA.
Trasa prowadziła przez Górę Św. Anny,gdzie dzięki pani przewodnikz tamtejszego Parku Krajobrazowegomieliśmy okazję poznać historięi wyjątkowość tego miejsca.
Jego specyfika wynika z położenia, budowy geologicznej, historii powstań śląskich, amfiteatru skalnego w dawnym kamieniołomie a także Sanktuarium Św. Anny. To wyjątkowe miejsce wpisane jest na listę pomników historii.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Kraków, gdzie mieliśmy okazjępodziwiać kompleks Starego Miasta wpisany na listęŚwiatowego Dziedzictwa UNESCO.Z sympatycznym krakowskim przewodnikiemodwiedziliśmy katedrę na Wawelu, KościółMariacki, rynek, uniwersytet.
W następnym dniu braliśmy udział w specjalistycznym zwiedzaniuMuzeum Lotnictwa Polskiego.Nasz profesjonalny przewodnik skupił się na budowie samolotów i silników lotniczych.
Odwiedziliśmy również Kopiec Kościuszki. Tam przypomnieliśmy sobie historiębohatera Polski i Ameryki: przywódcę insurekcji kościuszkowskiej, przyjaciela chłopów,inżyniera. Mieliśmy też okazję podziwiać z tego miejsca panoramę Krakowa.
Na naszym szlaku było również kolejne miejsce z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO-Kopalnia Soli w Wieliczce. Ten bezcenny zabytek kultury materialnejzachwycił naspodobnie jak miliony zwiedzających z całego świata. Ostatni dzień przeznaczony był na pobyt w miejscu szczególnymMuzeum Auschwitz-Birkenau, również wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Wizyta studyjna w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady to czas wyjątkowego spotkania z historią tego miejsca pamięci ludzi-ofiar nazizmu.Była to szczególna lekcja ucząca poszanowania ludzkiej godności,etyki, patriotyzmu, skłaniającado mądrej refleksji.
Dziękując uczestnikom wyjazdu i tym wszystkim, dzięki którymmógł się odbyć życzymy udanych wakacyjnych podróży.
Organizatorki:
Ewa Koć-Wachowiak
Marzena Borowska
Anna Ungehauer
PS. Zdjęcia z wycieczki w galerii
50-551 Wrocław
ul. Borowska 105