Zaktualizowaliśmy i dodrukowaliśmy poradnik "Szkolny Pakiet Startowy" dla uczniów obcojęzycznych oraz ich rodziców i opiekunów.
Poradnik "Szkolny Pakiet Startowy" w języku polskim, angielskim i ukraińskim jest dostępny w wersji on-line na stronie Zespołu Dialogu Międzykulturowego Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, w zakładce Publikacje (https://wielokultury.wroclaw.pl/publikacje/)
Publikacja w wersji papierowej jest dystrybuowana wg rozdzielnika oraz do szkół ze zwiększonym zapotrzebowaniem (np. klasy przygotowawcze) i w Przejściu Dialogu WCRS (Przejście Świdnickie, ul. Świdnicka 19, Wrocław, otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, oraz w soboty 10-16, https://www.facebook.com/przejsciedialogu).
Poniżej przedstawiamy aktualną ofertę wsparcia dla szkół w temacie dialogu międzykulturowego (wsparcie psychlogiczne, :
FUNDACJA ERA PSYCHE:
1. Grupy wsparciadla osób pracujących w społecznościach międzykulturowych (w tym asystentów międzykulturowych, kadry psychologiczno-pedagogicznej oraz liderów środowiskowych).
Spotkania będą odbywały się regularnie. Cykl, obejmujący grupę do 12 osób, realizowany będzie
w harmonogramie 10 spotkań po ok. 2 - 3 godziny dydaktyczne każde, w okresie wrzesień –listopad 2024.
2. Szkolenia z pierwszej pomocy psychologicznej skierowane są do:
a) liderów, aktywistów, nauczycieli i wychowawców pracujących w środowiskach szkolnych,lokalnych, międzykulturowych.
b) osób uczących się w szkołach ponadpodstawowych, osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa.
Szkolenia umożliwią osobom uczestniczącym zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie reagowania na potrzeby emocjonalne i kryzysowe sytuacje psychologiczne osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa.
Uczestnicy i uczestniczki zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę na temat zdrowia
psychicznego, identyfikacji objawów problemów emocjonalnych oraz umiejętności udzielania wsparcia swoim podopiecznym/rówieśnikom w trudnych sytuacjach.
Ta forma zajęć obejmuje:
- szkolenia dla liderów, aktywistów, nauczycieli, wychowawców, 6 godzin dydaktycznych, grupa max. 16 osób, łącznie przeprowadzonych zostanie 6 szkoleń,
- szkolenia dla młodzieży o statusie osób uczących się we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych lub mieszkających we Wrocławiu o wieku od 15 do 19 lat, 5 godzin dydaktycznych, grupa max. 30 osób (2 osoby prowadzące), łącznie przeprowadzone zostaną 2 szkolenia.
3. Mobilne wsparcie psychoedukacyjne w środowisku młodzieży realizowane będzie we współpracy z kadrą szkolną, co umożliwi skuteczne wsparcie emocjonalne i adaptacyjne w środowisku edukacyjnym.
Realizacja działania polegać będzie na świadczeniu wsparcia emocjonalnego oraz edukacyjnego dla młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w ich naturalnym środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska szkolnego. W ramach tego zadania będziemy ściśle współpracować z kadrą szkolną, dostarczając im specjalistyczne wsparcie metodologiczne w zakresie reagowania na kryzys emocjonalny.
Mobilne wsparcie psychoedukacyjne będzie obejmowało zarówno indywidualne jak i grupowe sesje edukacyjne i psychoedukacyjne, podczas których będą podejmowane zagadnienia dotyczące rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, budowania zdrowych relacji oraz rozwijania umiejętności komunikacyjnych.
Kluczowa dla realizacji zadania będzie współpraca z kadrą szkolną, w tym specjalistyczne wsparcie metodologiczne, które pozwoli na skuteczne reagowanie na kryzys emocjonalny u uczniów z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
W projekcie działania dostosowane zostaną do różnorodnych potrzeb grup docelowych, w tym poprzez oferowanie wsparcia w języku angielskim, polskim, ukraińskim, rosyjskim jak również dostosowanie działań do szczególnych potrzeb osób uczestniczących w programach, w tym osób z niepełnosprawnościami.
KONTAKT:
Fundacja ERA PSYCHE
Iza Beno | Prezeska
Tel. 608 524 832
iza.beno@erapsyche.com
więcej o projekcie: https://www.fundacjaerapsyche.pl/rozpoczynamy-rekrutacje-do-programu-pierwsza-pomoc-psychologiczna-wroclaw-2024/
……………….
FUNDACJA KALEJDOSKOP KULTUR - wsparcie psychologiczne dla dzieci z Ukrainy uczących się w wrocławskich szkołach oraz ich rodziców.
Zapraszamy do udziału we wrześniowych spotkaniach psychoedukacyjnych, zajęciach grupowych, a także spotkaniach superwizyjnych dla asystentów międzykulturowych, kadry szkolnej pracującej z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym. Superwizja prowadzona jest w języku ukraińskim.
Spotkania są całkowicie BEZPŁATNE. Udział w zajęciach wymaga rejestracji.
1. Spotkania psychoedukacyjne
a) Spotkanie psychologiczno-edukacyjne: «Gniew: co robić, gdy jest trudno? Zarządzanie trudnymi emocjami u dzieci i rodziców»
Dla kogo? Rodziców z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Kiedy? 11.09.2024, 17:00-19:00
Gdzie? Wrocław, Świdnicka 19, Przejście Dialogu
Psycholożkа: Tetiana Korchak
Wymagana wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/M3Ez3syzmdRE8Q4GA
b)Spotkanie psychologiczno-edukacyjne: «Poczucie winy w emigracji: jak zrobić krok w kierunku pełnego życia»
Dla kogo? Dla osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Kiedy? 19.09.2024, 17:00-19:00
Gdzie? Wrocław, Świdnicka 19, Przejście Dialogu
Psycholożkа: Oksana Stopkina
Wymagana wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/tbsb4ERw1RpJ2Tc59
2. Grupy wsparcia
Grupa wsparcia dla rodzin wojskowych
Dla kogo? Dla rodzin wojskowych, matek, partnerów i dzieci, których bliscy uczestniczą w operacjach wojskowych na Ukrainie.
Kiedy? Co wtorek, od 17.09.2024 (10 spotkań), 17:00-19:00
Gdzie? Wrocław, Ruska 23
Psycholożki: Yuliia Sulaieva, Tetiana Korchak
Wymagana wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/RMtMwtjh4rYP4owm8
3. Superwizja
Superwizja dla asystentów międzykulturowych, kadry szkolnej pracującej z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym
Kiedy? 26.09.2024, 09:30-12:30
Gdzie? Wrocław, Świdnicka 19, Przejście Dialogu
Wymagana wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/NgRBv6tjK8ayRGKMA
Spotkania są bezpłatne i odbywają się w języku ukraińskim i rosyjskim. Przypominamy, że aby wziąć udział w sesjach, należy się zarejestrować.
Zapewniamy również BEZPŁATNE indywidualne wsparcie psychospołeczne dla migrantów (dla dzieci i dorosłych) we Wrocławiu! Aby umówić się na spotkanie z psycholożką, zadzwoń lub wyślij wiadomość na numer: +48 530 664 905 (pon-pt, 09:00-17:00).
…………………………..
FUNDACJA EKOROZWOJU
Szkoleniez zakresu wzmacniania kompetencji międzykulturowych (My Wy Oni Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania w integracji)
Serdecznie zapraszamy grono pedagogiczne i wszystkie osoby pracujące w oświacie do udziału w szkoleniu organizowanym w ramach projektu My. Wy. Oni. Społeczeństwo przyjmujące i wyzwania integracji - wzmacnianie kompetencji. Zajęcia są prowadzone przez zespół edukacyjny Fundacji EkoRozwoju ze środków Gminy Wrocław.
Szkolenie trwa 5 godzin (z przerwami)
Zapewniamy drobny poczęstunek.
Wystawiamy zaświadczenia o udziale.
Miejsce:
EkoCentrum Wrocław
ul. św. Wincentego 25a
52-252 Wrocław
koordynatorka projektu: Aneta Osuch, e-mail: osuch@eko.org.pl, tel. 696-948-194
Więcej informacji o projekcie:
http://fer.org.pl/projekty/my-wy-oni-3
50-551 Wrocław
ul. Borowska 105