Bezpłatne lekcje historii on-line

Zapraszam do uczestnictwa w nowym projekcie TVP VOD, bezpłatnych lekcji historii on-line. W oparciu o historyczne produkcje filmowe TVP, będą przygotowywane lekcje historii, z których będziecie mogli Państwo skorzystać bez ograniczeń czasowych. Kolejna 45-minutowa lekcja jest już dostępna od 08.02.2024, będzie dot. filmu „KOS”, poniżej zamieszczam informację o produkcji filmowej oraz link do lekcji on-line.

„KOS”

– premiera lekcji historii on-line o losach Tadeusza Kościuszki i upadku Rzeczpospolitej

„Kos” – nagrodzony Złotymi Lewami na festiwalu w Gdyni film Pawła Maślony, laureata Paszportu Polityki, zobaczyło do tej pory w kinach ponad 140 tysięcy widzów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie filmem prezentującym powstańcze działania Tadeusza Kościuszki –  Telewizja Polska oddaje do dyspozycji nauczycieli szkół ponadpodstawowych bezpłatną lekcję on-line, która od 8 lutego będzie dostępna na stronie https://vod.tvp.pl/lekcje-online.

To kolejna inicjatywa TVP.VOD po entuzjastycznie przyjętej lekcji przybliżającej sylwetkę innego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego. Wirtualną lekcję w oparciu o fabułę filmu „Kos” poprowadzi Radosław Potrac – zeszłoroczny laureat tytułu Nauczyciel Roku przyznawanego przez tygodnik „Głos Nauczycielski”.

Tematem lekcji będą przyczyny rozbiorów Polski oraz okoliczności i przebieg insurekcji kościuszkowskiej, której celem było zaangażowanie do walki za zaborcami zarówno szlachty, jak i chłopów. Przybliżony zostanie również życiorys generała Tadeusza Kościuszki – uznawanego za bohatera w Polski, ale też w Stanach Zjednoczonych i Białorusi.

Lekcja prowadzona przez Radosława Potraca w nowoczesny, pozbawiony martyrologii  sposób ukazywać będzie przyczyny upadku Rzeczpospolitej. W dynamice filmów Quentina Tarantino i Guya Ritchiego uczniowie dowiedzą się więcej o krytycznym spojrzeniu na mity sarmackie oraz poznają tradycje romantyczne polskich walk XVII wieku. Wybrzmi, podkreślane obecnie we współczesnej historiografii, porównanie polskich chłopów pańszczyźnianych z afroamerykańskimi niewolnikami w Stanach Zjednoczonych.

Autor lekcji postawi pytania dotyczące patriotyzmu oraz zaprezentuje aktualne refleksje na temat polskich wad narodowych. Uczniowie poznają łączenie komizmu z tragizmem w ahistorycznych odsłonach polskiej kultury oraz pojęcia: postmodernizmu, trawestacji, ironii, czarnego humoru, przejaskrawienia. Film „Kos” Pawła Maślony przedstawiony zostanie również jako przykład niekonwencjonalnego kina biograficznego wykorzystującego motyw zemsty.

Radosław Potrac jest nauczycielem historii, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczycielem wspomagający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. W konkursie organizowanym przez tygodnik „Głos Nauczycielski został wybrany Nauczycielem Roku 2023.

Link do lekcji on-line:

Dodatkowe gotowe materiały na nauczycieli dostępne są w zakładce „Edukacja” na stronie:

Data dodania: 2024-02-14 15:46:08