Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Bezpłatne lekcje historii on-line

Zapraszam do uczestnictwa w nowym projekcie TVP VOD, bezpłatnych lekcji historii on-line. W oparciu o historyczne produkcje filmowe TVP, będą przygotowywane lekcje historii, z których będziecie mogli Państwo skorzystać bez ograniczeń czasowych. Kolejna 45-minutowa lekcja jest już dostępna od 08.02.2024, będzie dot. filmu „KOS”, poniżej zamieszczam informację o produkcji filmowej oraz link do lekcji on-line.

„KOS”

– premiera lekcji historii on-line o losach Tadeusza Kościuszki i upadku Rzeczpospolitej

„Kos” – nagrodzony Złotymi Lewami na festiwalu w Gdyni film Pawła Maślony, laureata Paszportu Polityki, zobaczyło do tej pory w kinach ponad 140 tysięcy widzów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie filmem prezentującym powstańcze działania Tadeusza Kościuszki –  Telewizja Polska oddaje do dyspozycji nauczycieli szkół ponadpodstawowych bezpłatną lekcję on-line, która od 8 lutego będzie dostępna na stronie https://vod.tvp.pl/lekcje-online.

To kolejna inicjatywa TVP.VOD po entuzjastycznie przyjętej lekcji przybliżającej sylwetkę innego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego. Wirtualną lekcję w oparciu o fabułę filmu „Kos” poprowadzi Radosław Potrac – zeszłoroczny laureat tytułu Nauczyciel Roku przyznawanego przez tygodnik „Głos Nauczycielski”.

Tematem lekcji będą przyczyny rozbiorów Polski oraz okoliczności i przebieg insurekcji kościuszkowskiej, której celem było zaangażowanie do walki za zaborcami zarówno szlachty, jak i chłopów. Przybliżony zostanie również życiorys generała Tadeusza Kościuszki – uznawanego za bohatera w Polski, ale też w Stanach Zjednoczonych i Białorusi.

Lekcja prowadzona przez Radosława Potraca w nowoczesny, pozbawiony martyrologii  sposób ukazywać będzie przyczyny upadku Rzeczpospolitej. W dynamice filmów Quentina Tarantino i Guya Ritchiego uczniowie dowiedzą się więcej o krytycznym spojrzeniu na mity sarmackie oraz poznają tradycje romantyczne polskich walk XVII wieku. Wybrzmi, podkreślane obecnie we współczesnej historiografii, porównanie polskich chłopów pańszczyźnianych z afroamerykańskimi niewolnikami w Stanach Zjednoczonych.

Autor lekcji postawi pytania dotyczące patriotyzmu oraz zaprezentuje aktualne refleksje na temat polskich wad narodowych. Uczniowie poznają łączenie komizmu z tragizmem w ahistorycznych odsłonach polskiej kultury oraz pojęcia: postmodernizmu, trawestacji, ironii, czarnego humoru, przejaskrawienia. Film „Kos” Pawła Maślony przedstawiony zostanie również jako przykład niekonwencjonalnego kina biograficznego wykorzystującego motyw zemsty.

Radosław Potrac jest nauczycielem historii, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczycielem wspomagający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. W konkursie organizowanym przez tygodnik „Głos Nauczycielski został wybrany Nauczycielem Roku 2023.

Link do lekcji on-line:

https://vod.tvp.pl/lekcje-online

Dodatkowe gotowe materiały na nauczycieli dostępne są w zakładce „Edukacja” na stronie:

https://dystrybucjakinowa.tvp.pl/

Data dodania: 2024-02-14 15:46:08
Ilość wyświetleń: 285

E-dziennik

Zaloguj się
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej