CZAS ZAWODOWCÓW

Projekt „Czas zawodowców” realizowany jest przez Centrum Kształcenia Zawodowego w imieniu Gminy Wrocław w okresie od 1.12.2023 roku do 30.11.2025 roku.

Projekt ma na celu:

• podniesienie kwalifikacji, zdobycie dodatkowych uprawnień oraz doświadczenia w realiach rynku pracy 763 uczniów kształcących się w 10 wrocławskich szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w kluczowych dla Dolnego Śląska branżach
  • poprawę jakości szkolnictwa zawodowego i dostosowania go do potrzeb rynku pracy poprzez zwiększenie kwalifikacji i umiejętności 24 nauczycieli zawodu
  • wsparcie cyfryzacji 10 szkół oraz CKZ, wykorzystywania nowoczesnych metod edukacyjnych poprzez doposażenie pracowni nauki zawodu

Grupy docelowe:

Wsparciem objętych będzie 763 uczniów z 10 wrocławskich szkół prowadzących kształcenie zawodowe m.in. z kierunków wpisujących się w DSI2030 tj.: technik automatyk, technik informatyk, technik elektronik, technik programista, technik mechatronik, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, mechanik pojazdów samochodowych, technik architektury krajobrazu, technik ochrony środowiska oraz z kierunków: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich, technik organizacji turystyki, technik logistyk, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik ortopeda, technik optyk, technik fotografii i multimediów, technik reklamy, technik analityk, elektromechanik pojazdów samochodowych, kucharz.

Wsparciem objętych będzie 24 nauczycieli szkół objętych wsparciem w ramach projektu, kształcących w branży teleinformatycznej, motoryzacyjnej, logistyczno-spedycyjnej, mechatronicznej i elektrycznej oraz CKZ jako placówki oświatowej realizującej kształcenie praktyczne dla uczniów z części wrocławskich szkół zawodowych.

Szkoły objęte wsparciem w ramach projektu to:

• Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych
  • Technikum nr 15
  • Technikum nr 18
  • Technikum nr 19
  • Branżowa szkoła I stopnia nr 2 w Zespole Szkół nr 2
  • Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2
  • Technikum nr 16 w Zespole Szkół nr 3
  • Branżowa szkoła I stopnia nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych
  • Technikum nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych
  • Technikum nr 12 w Zespole Szkół Logistycznych

W ramach projektu zaplanowano:

• wsparcie rozwoju kompetencji i uzdolnień uczniów – blok warsztatów psychoedukacyjnych, kurs e-learning z zakresu zielonych kompetencji, warsztaty rozwijające uzdolnienia i umiejętności U w zakresie projektowania wspomaganego komputerowo
  • staże uczniowskie organizowane w oparciu o kierunek kształcenia, rekomendacje placówki i preferencje ucznia, w tym realizowane w sektorach zgodnych z DSI2030
  • kursy podnoszące kwalifikacje i kompetencje uczniów, realizowane zgodnie z kierunkiem kształcenia, w tym wpisujące się w sektor DSI2030
  • szkolenia specjalistyczne i szkolenia branżowe u pracodawców dla nauczycieli, podnoszące ich wiedzę, umiejętności i zwiększające ich kompetencje
  • doposażenie placówek w sprzęt, który zwiększy efektywność zajęć w pracowniach nauki zawodu: druku 3D, badania komponentów środowiska, sieci komputerowych, projektowania procesów produkcji, urządzeń techniki komputerowej, lokalnych sieci komputerowych, systemów wytwarzania CAD/CAM i CNC, projektowania graficznego i kosztorysowania, przygotowania potraw. Zakupione sprzęty/pomoce dydaktyczne umożliwią wdrożenie nowoczesnych metod nauczania i opierają się głównie na technologiach cyfrowych (sprzęt IT, drukarki 3D itp.).

Efekty/rezultaty Projektu:

Głównymi rezultatami projektu będzie zwiększenie szans uczniów na rynku pracy, wsparcie rozwoju lokalnej gospodarki poprzez kształcenie kadr dla branż ważnych dla RIS i DSI2030, podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące rezultaty:

• 22 nauczycieli zawodu uzyska kwalifikacje
  • 658 uczniów nabędzie kwalifikacje

Projekt realizowany jest w oparciu o Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027 stanowiące załącznik nr 2 do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Data dodania: 2024-02-27 15:14:03
Data edycji: 2024-02-27 15:17:00