Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Erasmus +

EU flag Erasmus vect POS

 

Projekt zakłada wyjazd na zagraniczne praktyki zawodowe 40 naszych uczniów w ciągu 2 lat. Jest to pierwsza taka inicjatywa w historii naszej placówki. Do tej pory wyjechało 20 osób, w podziale na dwie grupy wyjazdowe. I grupa wyjechała w październiku 2019 na Węgry (organizacja MeOut), natomiast II grupa w listopadzie 2019 do Włoch (organizacja Uniser)

 

Dzięki Projektowi realizujemy cele:

1. Poszerzenie oferty kształcenia zawodowego o kontekst europejski.

Uczniowie mają szansę poznawać realia pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Uczą się tamtejszych technologii i dobrych praktyk oraz zdobywają obycie w pracy w środowisku międzykulturowym. 

2. Wprowadzenie praktyczne młodzieży do wartości europejskich

Wyjazd jest okazją do porównania kultury i tradycji ojczystych do typowych dla miejsca wyjazdu.

Uczniowie sami czują się przybyszami i zyskują nową perspektywę poznawczą, która, mamy nadzieję, uwrażliwia ich na potrzebę otwartości, tolerancji czy szacunku do odmienności.

3. Rozszerzenie oferty edukacyjnej o atrakcyjne formy kształcenia.

Zaplanowaliśmy nasze mobilności tak, by obejmowały zarówno naukę zawodu, jak i funkcjonowanie w środowisku odmiennym kulturowo. Jest to działanie wpisujące się wprost w realizację pierwszego celu Europejskiego Planu Rozwoju - zakorzeniania w uczniach potrzeby i chęci do uczenia się przez całe życie.

4. Nawiązanie relacji z zagranicznymi partnerami oraz przedsiębiorstwami

Działania projektowe zakładają ścisłą współpracę z włoską i węgierską organizacją pośredniczącą.

 

 

 

W roku szkolnym 2019-2020 uczestniczymy w dwóch mobilnościach:

1.Węgry

„W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie odbywali praktyki w Budapeszcie. Jednym z opiekunów na tym wyjeździe byłem ja - Kamil Dziura. Uczniowie w trakcie tygodnia poniedziałek - piątek, pracowali w wyznaczonych firmach. Codziennie po ich praktykach spotykaliśmy się, aby podsumować każdy dzień, porozmawiać o ciekawostkach, ich pracy i ewentualnie pomocy w rozwiązaniu drobnych spraw. Pieczę nad naszą grupą ze strony węgierskiej sprawował Zoltan, który biegle mówi po polsku. Pomagał nam organizacyjnie i planował różne wycieczki, które odbywały się w weekendy. W czasie kiedy ja byłem opiekunem to zwiedziliśmy Terror Haze - jest to muzeum ku czci ofiar II wojny światowej, a także Bazylikę Św.Piotra. Odbyła się również w ostatni wieczór przed wyjazdem wspólna kolacja, którą zorganizował Zoltan. Reasumując i podsumowując praktyki w formie wyjazdu i współpracy z innymi państwami dzięki projektowi Erasmus plus to niebywale świetna, ale i zarazem ekscytująca sprawa. Organizacyjnie bez zarzutów, uczniowie zachwyceni i chętni do dalszych tego typu rozwiązań z praktykami, strona węgierska była bardzo zadowolona z postępów i przygotowania uczniów, niektórym chcieli również zaproponować pracę po ukończeniu szkoły. Uczniowie, jak i opiekun mieli zagwarantowane zakwaterowanie, bilety komunikacji miejskiej, jak i również środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy typu wyżywienie. Wycieczki były dla nas darmowe i oprowadzał nas przewodnik. Jedynym warunkiem na ten moment była znajomość przez uczniów języka angielskiego, z czego mieli przeprowadzony przed wyjazdem mały egzamin.

Kamil Dziura – opiekun”

2.Włochy

„W ciągu 4 tygodni praktyk zawodowych 10 uczniów z ZS nr.2 we Wrocławiu odbyło praktyki w zakładach wskazanych przez placówkę goszczącą we Faenzie. Miałam przyjemność pełnić funkcję opiekuna grupy przez 2 tygodnie.

Cała grupa zakwaterowana została w Faenzie. Program pobytu zakładał zarówno doskonalenie umiejętności zawodowych jak i poznanie historii, kultury kraju oraz poznanie języka włoskiego.

Uczniowie rozpoczęli praktykę w różnych zakładach samochodowych. Godziny pracy były indywidualne.

W ramach programu poznawania kultury kraju przywitano nas warsztatami oraz uroczystą kolacją. Odbyła się całodzienna wycieczka do Wenecji. Uczestnicy programu także samodzielnie zwiedzali okolice odwiedzając muzea, pobliskie miasta i okoliczne zabytki.

Stażyści niejednokrotnie dawali wyraz zadowolenia z zakwalifikowania się do programu Erasmus. Oceniam grup pozytywnie, która cieszyła się dobrą opinią wśród pracodawców.

 

Dorota Rzewuska-Salamon – opiekun”

 

W listopadzie 2019r. uczniowie klas III Technikum ZS nr2 odbyli miesięczną praktykę zawodową we Włoszech w ramach projektu Erasmus+. Praktyki odbywały się w warsztatach samochodowych. Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania swojej wiedzy teoretycznej z pracą w realnych warunkach. Dodatkowym atutem projektu Erasmus+ była możliwość poznania warunków i standardów pracy poza granicami naszego kraju. Dodatkowo uczniowie poznali kulturę , język i życie codzienne Włoch. Zwiedzili Wenecję i Florencję. Jako, że z większością spraw musieli poradzić sobie samodzielnie , było to dla nich duże wyzwanie.

Beata Karch - opiekun”

 

 

 

 

Data dodania: 2021-12-05 07:02:51
Data edycji: 2021-12-06 14:36:24
Ilość wyświetleń: 1028

E-dziennik

Zaloguj się
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej