Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

„MANUFAKTURA FACHOWCÓW”

X Międzyszkolny Konkurs Biblijny

10 lat minęło…

4 czerwca 2019 roku w świetlicy szkolnej odbył się X Międzyszkolny Konkurs Biblijny. Poprzedziły go szkolne eliminacje w poszczególnych szkołach. Na Borowskiej wzięło w nich udział 18 uczniów klas I Technikum. Sześciu najlepszych reprezentowało naszą szkołę.

Rywalizacja rozgrywała się między drużynami z: Zespołu Szkół Logistycznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Ekonomiczno- Administracyjnych, ZS Nr 2 (dwie drużyny). W sumie do konkursu przystąpiło pięć trzyosobowych drużyn.

Nauczyciele- opiekunowie drużyn, którym przewodniczył ksiądz Radosław Wolniczek - oceniali zadania wykonywane przez uczniów.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością treści Biblii, występujących w niej gatunków literackich, rozumieniem znaczenia biblijnych frazeologizmów. Każda z drużyn losowała również zadanie, którego forma nawiązywała do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Uczniowie samodzielnie przygotowali wypowiedź na zadany temat . Lider grupy prezentował publicznie efekty pracy.

Uczestnicy wykazywali się także umiejętnościami w zakresie analizy i interpretacji współczesnych tekstów kultury nawiązujących do Biblii. Przedmiotem rozważań były również dzieła malarskie różnych epok, w których należało rozpoznać aluzje biblijne. Ostatnie zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki. Wzbudziło ono duże emocje, gdyż czas przeznaczony na odgadnięcie haseł był z góry określony przez organizatorów.

Po burzliwych obradach (poziom zawodników był bardzo wyrównany) jury ogłosiło wyniki:

I MIEJSCE- drużyna reprezentująca Zespół Szkół Nr 2 w składzie: Jakub Woźniak (1 TA), Jakub Piętowski (1 TC), Igor Lewandowski (1TC)

II MIEJSCE- drużyna Zespołu Szkół Logistycznych: Katarzyna Bohachowa (dodatkowo specjalne wyróżnienie za zaangażowanie podczas wykonywania konkursowych zadań), Martyna Bąk, Dawid Rutowicz

III MIEJSCE- reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomiczno- Administracyjnych: Magdalena Gidzińska, Amelia Czarnecka,Wiktoria Markiewicz.

Zwycięska drużyna i Katarzyna Bohachowa wygrali 4 bilety na spektakl „Blaszany bębenek” we Teatrze Capitol. Laureaci otrzymali kolejno:

•  I miejsce- pamiątkowy album o polskim malarstwie inspirowanym Biblią,
  • II miejsce- książkę o symbolice zwierząt w Biblii,
  • III miejsce- publikację poświęconą postaciom kobiet w Biblii.

Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i upominki.

Podczas całej imprezy niezbędny sprzęt multimedialny obsługiwał Emil Wzgarda z klasy 2TC.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ICH NAUCZYCIELOM !!! Wyrazy uznania dla wszystkich zawodników!

Po zakończeniu konkursowych zmagań wszyscy udaliśmy się na słodki poczęstunek do sali 27. Męska obsługa z klasy 2 TC: Piotr Grabiński, Maksymilian Kuzynin, Jakub Śnieg troszczyła się z wdziękiem o to, by nikomu nie zabrakło jedzenia, picia i pysznego ciasta. Spotkanie było okazją do rozmów, zrobienia pamiątkowych zdjęć i zawarcia ciekawych znajomości.

Cele konkursu to między innymi:

• umocnienie poczucia ważności Biblii jako źródła kultury europejskiej,
  • wykazanie związków między literaturą a innymi dziedzinami sztuki,
  • kształcenie umiejętności publicznego zabierania głosu,
  • integracja międzyszkolna,
  • ćwiczenie umiejętności przygotowania prezentacji maturalnej,
  • doskonalenie pracy w grupie,
  • integracja międzyprzedmiotowa,
  • ćwiczenie umiejętności analizy i interpretacji różnych tekstów kultury.

Dziękujemy członkom jury, dyrekcji ZS Nr 2, Radzie Rodziców, Panu Robertowi Matuszczykowi i wszystkim pracownikom szkoły, którzy okazali nam dużo życzliwości.

Organizatorzy:

Ewa Koć- Wachowiak, Magdalena Domagała

WYNIKI KONKURSU NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W KWALIFIKACJI M.12

Laureatami  w IX
SZKOLNYM KONKURSIE

NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W KWALIFIKACJI M.12

zostali

Paweł Kowal i Dominik Janik (1 miejsce) oraz Jakub Hanszke (3 miejsce)
Główną nagrodę ufundowało koło nr 10 SEP

Gratulujemy Mariusz Kuryło i  Krzysztof Dumański